Albania News

Would you like to access news/blog content published by sources located in Albania?

Code example

# If you'd like to do a POST request then call endpoint:
http://localhost:8070/api/v1/article/getArticles
Body:
      
      {
  "sourceLocationUri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Albania",
  "resultType": "articles",
  "apiKey": "API_KEY"
}
    
# If you'd like instead to do a GET request then call:
http://localhost:8070/api/v1/article/getArticles?sourceLocationUri=http%3A%2F%2Fen.wikipedia.org%2Fwiki%2FAlbania&resultType=articles&apiKey=API_KEY

Example of JSON response

Below is an example JSON object that you would receive as the result of the request. You can retrieve also additional properties such as concepts, categories, source details, etc. by specifying additional parameters in the request as described on the documentation page.

      
      {
 "articles": {
  "results": [
   {
    "uri": "7456857631",
    "lang": "sqi",
    "isDuplicate": false,
    "date": "2023-03-20",
    "time": "19:52:00",
    "dateTime": "2023-03-20T19:52:00Z",
    "dateTimePub": "2023-03-20T19:45:00Z",
    "dataType": "news",
    "sim": 0,
    "url": "http://www.panorama.com.al/emmanuel-macron-i-mbijeton-dy-mocioneve-te-mosbesimit-pas-rritjes-se-moshes-se-pensionit-deputetet-asgje-ska-mbaruar-do-te-shihemi-ne-sheshe/",
    "title": "Emmanuel Macron i \"mbijeton\" dy mocioneve të mosbesimit pas rritjes së moshës së pensionit! Deputetët: Asgjë s'ka mbaruar, do të shihemi në sheshe",
    "body": "Qeveria franceze i ka mbijetuar dy mocioneve të mosbesimit pas vendimit për rritjen e moshës së pensionit në 64 vjeç.\n\nSipas BBC, mocioni i paraqitur nga deputetët e qendrës mori 278 vota pro, duke mos kapur 287 që duhej për rrëzimin e qeverisë. Nëse votimi do të ishte i suksesshëm, Macron do duhej të emëronte një qeveri të re ose ta çonte vendin në zgjedhje të parakohshme.\n\nEdhe mocioni i paraqitur nga partia e ekstremit të djathtë e Marine Le Pen nuk mori votat e mjaftueshme.\n\nTashmë të dyja mocionet kanë dështuar, projektligji për rritjen e moshës së pensionit nga 62 në 64 do të bëhet ligj.\n\nVotimet u hodhën pasi kryeministrja Elisabeth Borne përdori nenin 49:3 kushtetues për të shtyrë ligjin pa votim javën e kaluar.\n\nMocioni i parë, i cili pati mbështetjen e disa partive të majta, duke përfshirë Partinë e Gjelbër dhe Partinë Socialiste, ishte i vetmi që mund të kishte sukses.\n\nKur votimi dështoi, anëtarët e kontingjentit të majtë që votuan për mocionin mbanin pankarta ku shkruhej \"vazhdoni\" dhe \"do të takohemi në rrugë\" dhe bërtisnin që kryeministri të jepte dorëheqjen.\n\n\"Asgjë nuk është zgjidhur, ne do të vazhdojmë të bëjmë gjithçka mundemi në mënyrë që kjo reformë të tërhiqet,\" tha shefja e grupit parlamentar të LFI-së, Mathilde Panot.",
    "source": {
     "uri": "panorama.com.al",
     "dataType": "news",
     "title": "Gazeta Panorama Online"
    },
    "authors": [],
    "concepts": [
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/BBC",
      "type": "org",
      "score": 3,
      "label": {
       "eng": "BBC"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/France",
      "type": "loc",
      "score": 3,
      "label": {
       "eng": "France"
      },
      "location": {
       "type": "country",
       "label": {
        "eng": "France"
       }
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Marine_Le_Pen",
      "type": "person",
      "score": 2,
      "label": {
       "eng": "Marine Le Pen"
      }
     }
    ],
    "categories": [],
    "image": "http://www.panorama.com.al/wp-content/uploads/2023/03/emmanuelmacron.jpg",
    "eventUri": null,
    "sentiment": null,
    "wgt": 417037920,
    "relevance": 1
   },
   {
    "uri": "7456857773",
    "lang": "sqi",
    "isDuplicate": true,
    "date": "2023-03-20",
    "time": "19:52:00",
    "dateTime": "2023-03-20T19:52:00Z",
    "dateTimePub": "2023-03-20T19:47:00Z",
    "dataType": "news",
    "sim": 0,
    "url": "https://abcnews.al/video-nje-feste-goli-qe-u-kthye-ne-vdekje-si-vdiq-lojtari-per-shkak-te-nje-demtimi-te-tmerrshem-ne-fushe/",
    "title": "VIDEO/ Një festë goli që u kthye në vdekje, si vdiq lojtari për shkak të një dëmtimi të tmerrshëm në fushë",
    "body": "Lojtarët e futbollit shpesh lëndohen në fushë. Ndoshta më e tmerrshmja është këputja e ligamenteve ose thyerja e këmbës. Por në vitin 2014, një rast unik ndodhi në Indi, i cili çoi në një përfundim fatal.\n\nFutbollisti, duke festuar një gol, ka marrë lëndime të tmerrshme në shtyllën kurrizore pas një salto të pasuksesshme.\n\nTregojmë sesi festimi i një goli të shënuar u kthye në vdekje për një lojtar indian:\n\nPeter Biaksangzuala ishte 23 vjeç. Ai ëndërronte të luante në ligën më të lartë të Indisë\n\nNë ndeshjen e Premier League indiane, Bethlehem Venghlang priti Chanmari West. Ekipet e mbyllën pjesën e parë në barazim pa gola. Pas pushimit, miqtë kaluan në avantazh, dhe në minutën e 62-të lojtari i Bethlehem Venghlang, Peter Biaksangzuala barazoi rezultatin 1:1. Duke vënë në dukje golin, ai vendosi të bënte një salto, por ulja në fushë ishte e pasuksesshme. Shokët e skuadrës vrapuan drejt tij, duke thirrur mjekët në fushë.\n\nFutbollisti 23-vjeçar u dërgua në spital, ku dëmtoi shtyllën kurrizore. Ai ra në koma dhe u transferua në njësinë e kujdesit intensiv. Mjekët luftuan për jetën e tij, por pesë ditë më vonë lojtari vdiq në spital. Pjetri u varros në fshatin e tij të lindjes, që ndodhet 120 kilometra larg kryeqytetit shtetëror të Mizoram. /G.D abcnews.al/",
    "source": {
     "uri": "abcnews.al",
     "dataType": "news",
     "title": "Abc News"
    },
    "authors": [],
    "concepts": [
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/India",
      "type": "loc",
      "score": 5,
      "label": {
       "eng": "India"
      },
      "location": {
       "type": "country",
       "label": {
        "eng": "India"
       }
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Bethlehem",
      "type": "loc",
      "score": 3,
      "label": {
       "eng": "Bethlehem"
      },
      "location": {
       "type": "place",
       "label": {
        "eng": "Bethlehem"
       },
       "country": {
        "type": "country",
        "label": {
         "eng": "Palestine"
        }
       }
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Premier_League",
      "type": "wiki",
      "score": 2,
      "label": {
       "eng": "Premier League"
      }
     }
    ],
    "categories": [],
    "image": "https://abcnews.al/wp-content/uploads/2023/03/bf5rvef7nz0q13ze774dl0bco-1.jpg",
    "eventUri": null,
    "sentiment": null,
    "wgt": 417037920,
    "relevance": 1
   },
   {
    "uri": "7456856758",
    "lang": "sqi",
    "isDuplicate": false,
    "date": "2023-03-20",
    "time": "19:51:00",
    "dateTime": "2023-03-20T19:51:00Z",
    "dateTimePub": "2023-03-20T19:51:00Z",
    "dataType": "news",
    "sim": 0,
    "url": "https://www.hashtag.al/index.php/2023/03/20/alibeaj-thumbon-berishen-vegel-eshte-ai-qe-con-demokratet-ne-nje-parti-te-majte/",
    "title": "Alibeaj thumbon Berishën: Vegël është ai që çon demokratët në një parti të majtë",
    "body": "Kryetari i komanduar i PD-së, Enkelejd Alibeaj ka thumbuar Sali Berishën lidhur me akuzat se është \"vegël e Ramës\".\n\nAlibeaj tha se vegël është ai që merr demokratët dhe i çon në një parti të majtë duke ironizuar kështu kandidimin e emrave të dalë nga Primaret e Berishës nën siglën e koalicionit të Partisë së Lirisë të drejtuar nga Ilir Meta.\n\nNuk do më dëgjoni të përdor fyerje apo linçimi edhe për kundërshtarin më të fortë. Politika bëhet me ide nëse i ke, me vizion ndryshe, ndaj kam zgjedhur këtë qasje. Sa i përket historisë së veglave, pengjeve, një arsyetim e kam. Vegël mund të jetë kushdo, ai i cili mund t'i marrë demokratët e t'i çojë në një parti të majtë, një parti që në 2013 bashkëpunoi me Ramën për ta sjellë në pushtet.",
    "source": {
     "uri": "hashtag.al",
     "dataType": "news",
     "title": "Hashtag.al"
    },
    "authors": [],
    "concepts": [
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Enkelejd_Alibeaj",
      "type": "person",
      "score": 5,
      "label": {
       "eng": "Enkelejd Alibeaj"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Sali_Berisha",
      "type": "person",
      "score": 3,
      "label": {
       "eng": "Sali Berisha"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Ilir_Meta",
      "type": "person",
      "score": 2,
      "label": {
       "eng": "Ilir Meta"
      }
     }
    ],
    "categories": [],
    "image": "https://www.hashtag.al/wp-content/uploads/2023/03/alibeaj-berisha-meta-bf.jpg",
    "eventUri": null,
    "sentiment": null,
    "wgt": 417037860,
    "relevance": 1
   },
   {
    "uri": "7456856409",
    "lang": "sqi",
    "isDuplicate": false,
    "date": "2023-03-20",
    "time": "19:51:00",
    "dateTime": "2023-03-20T19:51:00Z",
    "dateTimePub": "2023-03-20T19:50:00Z",
    "dataType": "news",
    "sim": 0,
    "url": "https://lapsi.al/?p=809871",
    "title": "Alibeaj merr zyra të reja: Të hapur edhe për kandidatët e Berishës - Lapsi.al",
    "body": "Enkelejd Alibeaj ka mbajtur sot konferencën e parë për mediat nga selia e re pas vendimit të Apelit për të mos e zgjidhur përfundimisht çështjen e logos së PD-së. Grupimi i drejtuar prej tij është vendosur në zyra të reja, ku sot ka mbajtur një mbledhje me deputetët që e përkrahin dhe kryesinë e grupit të tij. Mësohet se të pranishëm kanë qenë vetëm 16 deputetë të PD-së. Në mbledhje morën pjesë: Eralda Tase Bane; Orjola Pampuri; Dhurata Çupi; Zheni Gjergji; Ferdinand Xhaferraj; Bledion Nallbati; Gazment Bardhi; Kreshnik Çollaku; Merita Bakiu; Enkelejd Alibeaj; Selaudin Jakupllari; Dashnor Sula; Arbi Agalliu; Lefter Gështenja; Andia Ulliri dhe Flamur Hoxha. Alibeaj deklaroi se këto zyra do të jeën të përkohshme.\n\n\"Këto janë zyrat e reja të përkohshme për zhvillimin gjatë situatës zgjedhore. Me daljen e vendimit të Apelit të mund të kërkohej funksionimi me gjithë elementët e PD-së dhe të kërkonim zyrat që ligjërisht i takojnë PD-së. Unë kam propozuar dhe kam gjetur mbështetjen në këtë qëndrim. Unë nuk i çoj demokratët prej emocioneve të tyre në konflikt apo përplasje. Nuk kruaj me gisht plagë që mezi po mbyllen nëse do mbyllen. Unë besoj te shteti i së drejtës, meqë ajo gjykatë e ka dhënë atë vendim, ato zyra janë të demokratëve\", - tha Alibeaj.\n\nAi tha se forca e tij do të dalë me 61 kandidatë dhe se ata që janë zgjedhur nga Primaret e Berishës janë të ftuar t'i bashkohen PD-së së tij.\n\n\"Partia Demokratike s'ka si të ketë një kandidat. Kandidatët e tjerë mund të jenë në logo të tjera, PS apo PL, janë kampe të tjera. Së dyti, të marrësh demokratë dhe t'i çosh në një parti që nuk ka ngjyrën dhe logon që kam unë pas, është e papajtueshme me pozicionin e PD-së.\n\nMë pyetët për Berishën? E kam bërë të qartë një vit e gjysmë përpara, është një çështje identiteti e Partisë Demokratike. PD është një parti pro perëndimore, marrëdhëniet e saj me SHBA-të, Mbretërinë e Bashkiar dhe BE janë thelbi i kësaj partie. Kemi bërë maksimumin përtej çdo durimi, për të bërë të mundur pasjen e një kandidati të demokratëve në mënyrë që të gjithë ata që janë kundër regjimit të Ramës, të kenë një alternativë.\n\nGjithmonë e kemi mbajtur dorën shtrirë ndaj kandidatëve. Për hir të një gjëje më të shenjtë, interesi publik dhe ai i demokratëve, për t'i vendosur një kufi këtij regjimi, është e arsyeshme të ndodhë kështu, një kandidat me moral rreth të cilit të përbashkohen të gjithë ata që duan ta shohin një orë e më parë të rrëzuar Ramën. Është e qartë besoj\" - tha Alibeaj. ©LAPSI.al",
    "source": {
     "uri": "lapsi.al",
     "dataType": "news",
     "title": "lapsi.al"
    },
    "authors": [],
    "concepts": [
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Enkelejd_Alibeaj",
      "type": "person",
      "score": 5,
      "label": {
       "eng": "Enkelejd Alibeaj"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Dashnor_Sula",
      "type": "person",
      "score": 3,
      "label": {
       "eng": "Dashnor Sula"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Democratic_Party_of_Albania",
      "type": "org",
      "score": 3,
      "label": {
       "eng": "Democratic Party of Albania"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Labour_Party_(Malta)",
      "type": "org",
      "score": 1,
      "label": {
       "eng": "Labour Party (Malta)"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Socialist_Party_of_Albania",
      "type": "org",
      "score": 1,
      "label": {
       "eng": "Socialist Party of Albania"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Belgium",
      "type": "loc",
      "score": 1,
      "label": {
       "eng": "Belgium"
      },
      "location": {
       "type": "country",
       "label": {
        "eng": "Belgium"
       }
      }
     }
    ],
    "categories": [],
    "image": "https://lapsi.al/wp-content/uploads/2023/03/Alibeaj-konferenca-5.jpeg",
    "eventUri": null,
    "sentiment": null,
    "wgt": 417037860,
    "relevance": 1
   },
   {
    "uri": "7456855638",
    "lang": "sqi",
    "isDuplicate": false,
    "date": "2023-03-20",
    "time": "19:50:00",
    "dateTime": "2023-03-20T19:50:00Z",
    "dateTimePub": "2023-03-20T19:49:00Z",
    "dataType": "news",
    "sim": 0,
    "url": "https://javanews.al/alibeaj-pergjigjet-berishes-vegel-je-ti-po-i-con-demokratet-tek-partia-qe-solli-ramen-ne-pushtet/",
    "title": "Alibeaj përgjigjet Berishës: Vegël je ti! Po i çon demokratët tek partia që solli Ramën në pushtet | JavaNews.al",
    "body": "Pas mbledhjes së kryesisë, Enkeled Alibeaj deklaroi se Berisha është kthyer në një vegël që po tentoi ti cojë demokratët në një parti të majtë që në 2013 bashkëpunoi me Ramën.\n\nEnkeled Alibeaj: Nuk do më dëgjoni të përdor fyerje apo linçimi edhe për kundërshtarin më të fortë. Politika bëhet me ide nëse i ke, me vizion ndryshe, ndaj kam zgjedhur këtë qasje. Sa i përket historisë së veglave, pengjeve, një arsyetim e kam. Vegël mund të jetë kushdo, ai i cili mund t'i marrë demokratët e t'i çojë në një parti të majtë, një parti që në 2013 bashkëpunoi me Ramën për ta sjellë në pushtet.\n\nKoherenca në qëndrimet politike mund të jetë një nga virtytet që politika shqiptare mund të ketë. Të ftosh demokratët të shkojnë në një parti tjetër, çfarë ka bërë më tepër Edi Rama kundër nesh? Shantazh e fyerje ndaj PD. Jo vetëm çështje veglash, por edhe krenari.\n\nKam krenari të qëndroj e aq sa mundem t'i them qytetarëve që politikë bëhet ndryshe, me rebesh apo diell. Kjo është logoja që këtë vend e ka orientuar drejt Perëndimit. Kjo është seti i vlerave që i ka dhënë shqiptarëve fytyrën perëndimore.",
    "source": {
     "uri": "javanews.al",
     "dataType": "news",
     "title": "JavaNews.al"
    },
    "authors": [],
    "concepts": [
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Democratic_Party_of_Albania",
      "type": "org",
      "score": 1,
      "label": {
       "eng": "Democratic Party of Albania"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Edi_Rama",
      "type": "person",
      "score": 1,
      "label": {
       "eng": "Edi Rama"
      }
     }
    ],
    "categories": [],
    "image": "https://javanews.al/wp-content/uploads/2023/03/alibeaj.jpeg",
    "eventUri": null,
    "sentiment": null,
    "wgt": 417037800,
    "relevance": 1
   },
   {
    "uri": "7456855515",
    "lang": "sqi",
    "isDuplicate": true,
    "date": "2023-03-20",
    "time": "19:50:00",
    "dateTime": "2023-03-20T19:50:00Z",
    "dateTimePub": "2023-03-20T19:47:00Z",
    "dataType": "news",
    "sim": 0,
    "url": "https://opinion.al/dash-te-dhena-te-besueshme-se-trupat-ruse-kane-kryer-krime-lufte/",
    "title": "DASh: Të dhëna të besueshme se trupat ruse kanë kryer krime lufte",
    "body": "Më raportin e Departamentit amerikan Shtetit, që dokumenton praktikat e të drejtave të njeriut në mbarë botën, thuhet se forcat e armatosura ruse kanë kryer \"krime të shumta lufte dhe mizori të tjera\", që prej momentit që Moska nisi një sulm në shkallë të plotë të Ukrainës, më 24 shkurt të vitit 2022.\n\n\"Ka pasur njoftime të besueshme për ekzekutime, torturave, përdhunimeve, sulmeve pa dallim si dhe sulmeve që kanë pasur si objektiv civilët dhe infrastrukturën civile, nga ana e forcave ruse në Ukrainë, të cilat të gjitha, përbëjnë krime lufte\", thuhet në raportin vjetor për të Drejtat e Njeriut për vitin 2022, lëshuar të hënën nga Departamenti i Shtetit.\n\nRaporti nënvizon gjithashtu rastet e dëbimit të detyruar të civilëve dhe fëmijëve nga Ukraina në Rusi.\n\nRaporti vjen pasi Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshoi një urdhër arresti për krime lufte, ndaj Presidentit rus Vladimir Putin dhe Maria Alekseyevna Lvova-Belovas, Komisionere për të Drejtat e Fëmijëve në Zyrën e Presidentit të Federatës Ruse, lidhur me dyshimet për rolin e tyre në transferimin dhe deportimin e paligjshëm të fëmijëve nga territoret e pushtuara ukrainase drejt Rusisë.\n\nMoska tha se urdhër arrestet janë skandaloze dhe ka hedhur poshtë mundësinë që zoti Putin të dalë para gjykatës. Rusia nuk e njeh juridiksionin Gjykatës Ndërkombëtare Penale.\n\nPresidenti amerikan Joe Biden dhe zyrtarë të lartë të administratës së tij kanë akuzuar Rusinë për kryerje të krimeve të luftës dhe mizori në Ukrainë. Në shkurt, Departamenti i Shtetit përcaktoi se anëtarët e forcave ruse dhe zyrtarë të tjerë rusë kishin kryer krime kundër njerëzimit në Ukrainë.\n\nRaporti thekson gjithashtu shqetësimet lidhur me shkeljen e vazhdueshme të të drejtave të njeriut në Iran, Kinë, Mianmar (njohur dikur si Burma), në Afganistan, Sudanin e Jugut, Siri dhe vende të tjera autoritare.\n\nPër Iranin, Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha se raporti i këtij viti dokumenton në detaje \"shtypjen e dhunshme dhe mohimin e vazhdueshëm që regjimi iranian u bën të drejtave universale të njeriut dhe lirive themelore në vend, përfshirë liritë e shprehjes dhe fesë apo besimit fetar\".\n\nVdekja në paraburgim shtatorin e kaluar e 22-vjeçares Mahsa Amini, arrestuar nga e ashtuquajtura \"polici e moralit\", rreth dyshimeve për shkelje të kodit të veshjes, shkaktoi protesta paqësore në të gjithë Iranin.\n\nNë raportin e Departamentit të Shtetit thuhet se ndërsa qeveria iraniane nisi një hetim pas vdekjes së zonjës Amini, ajo u përqendrua tek aktet e protestuesve, të cilët i quajti \"rebelë\", por nuk dha asnjë shenjë se do të hetonte edhe sjelljen e forcave të sigurisë.\n\nLidhur me Kinën, zoti Blinken tha se \"gjenocidi dhe krimet kundër njerëzimit\" vazhduan të ndodhin kundër ujgurëve, kryesisht atyre myslimanë, si dhe anëtarëve të grupeve të tjera të pakicave etnike dhe fetare, në provincën Xinjiang të Kinës.\n\nRaporti i ri dokumenton statusin e respektimit të të drejtave të njeriut dhe të drejtave të punëtorëve në 198 vende dhe territore. Ky raport i Departamenti të Shtetit publikohet tashmë prej më shumë se 40 vitesh.",
    "source": {
     "uri": "opinion.al",
     "dataType": "news",
     "title": "Opinion.al"
    },
    "authors": [],
    "concepts": [
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Ukraine",
      "type": "loc",
      "score": 5,
      "label": {
       "eng": "Ukraine"
      },
      "location": {
       "type": "country",
       "label": {
        "eng": "Ukraine"
       }
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Russia",
      "type": "loc",
      "score": 5,
      "label": {
       "eng": "Russia"
      },
      "location": {
       "type": "country",
       "label": {
        "eng": "Russia"
       }
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Moscow",
      "type": "loc",
      "score": 4,
      "label": {
       "eng": "Moscow"
      },
      "location": {
       "type": "place",
       "label": {
        "eng": "Moscow"
       },
       "country": {
        "type": "country",
        "label": {
         "eng": "Russia"
        }
       }
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Iran",
      "type": "loc",
      "score": 4,
      "label": {
       "eng": "Iran"
      },
      "location": {
       "type": "country",
       "label": {
        "eng": "Iran"
       }
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Vladimir_Putin",
      "type": "person",
      "score": 3,
      "label": {
       "eng": "Vladimir Putin"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/President_of_Albania",
      "type": "wiki",
      "score": 2,
      "label": {
       "eng": "President of Albania"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Myanmar",
      "type": "loc",
      "score": 2,
      "label": {
       "eng": "Myanmar"
      },
      "location": {
       "type": "country",
       "label": {
        "eng": "Myanmar"
       }
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Joe_Biden",
      "type": "person",
      "score": 2,
      "label": {
       "eng": "Joe Biden"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Sudan",
      "type": "loc",
      "score": 2,
      "label": {
       "eng": "Sudan"
      },
      "location": {
       "type": "country",
       "label": {
        "eng": "Sudan"
       }
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/China",
      "type": "loc",
      "score": 2,
      "label": {
       "eng": "China"
      },
      "location": {
       "type": "country",
       "label":